Zajímavosti

Čínský horizontální mrakodrap je skoro dokončen, bude menším městem v oblacích

Technický zázrak! I takto by se dal nazvat vysoce očekávaný projekt výstavby vůbec prvního „horizontálního mrakodrapu“ v čínském Čchung-čchingu, který je téměř hotov. Nápad je řešením nedostatku stavebního prostoru, se kterým se potýká většina světových metropolí. Právě v těchto dnech končí výstavba prvního mrakodrapu takového druhu, který byl postaven ve výšce 250 metrů.

Televize CNN tento týden informovala o dokončení projektu, jež vytvořil světově proslulý architekt Moše Safdie. Hned osm věží spojí gigantický most, který bude vlastně obdobou horizontálního mrakodrapu. Společně budou tvořit komplex Raffles City. Lidé ale budou tento nebeský most znát pod názvem Cristal. Nejen že bude zatím jediný svého druhu, ale bude taky nejvýše položenou stavbou.

Po jeho otevření se mohou obyvatelé výškových budov, jež most spojuje, těšit na galerii s dechberoucím výhledem, nebeské zahrady, nekonečné bazény a různé restaurace. Jelikož je Čchung-čchingu nejlidnatějším čínským městem, poskytne tento komplex svým obyvatelům veškeré služby, které se jim kvůli husté zástavbě nedostává přímo na zemi.

Součástí komplexu Raffles City bude také nákupní středisko o rozloze 230 tisíc čtverečních metrů, 1400 bytový jednotek, luxusní hotel a 160 tisíc metrů čtverečních určených pro prominentní kancelářské prostory.

Svou rozlohou 9,2 hektaru je Raffles City v pořadí osmým podobným projektem, který byl v Číně vybudován. Jedinečným jej činí horizontální mrakodrap, alespoň takto to uvádí server CNN. Společnost CapitalLand, který stojí za vznikem komplexů uvádí, že bude kompletně dokončen ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Zdroj: CNN.com

Sdílet: