Zajímavosti

Archeologové odkrývají starobylé nástěnné malby prehispánské citadely Chan Chan

Výzkumníci, kteří zkoumají části starobylého města Chan Chan, narazili na nástěnnou výzdobu, zahrnující výklenky, ornamenty a vyobrazení měsíčního zvířete, což je mýtický symbol používaný různými kulturami severního Peru.

Před tisíci lety, lidé žijící na severním pobřeží Peru, postavili impozantní starobylé město, složitě zdobené neuvěřitelnými symboly. Město je známé nejen díky symbolů a krásách nástěnných maleb, ale také svou velikostí. Za dob svého rozkvětu bylo největším městem prekolumbijské éry v Jižní Americe. Během let 900 až 1470, sloužil Chan Chan, jako hlavní město říše Chimor, kterou si nakonec podmanila Incká říše.

Ministry of Culture of Peru

A když jsme si mysleli, že o tomto starověkém městě víme všechno, archeologové oznámili, že objevili novou sadu úžasných nástěnných maleb a chodbiček ve zdech “blátivého” města Chan Chan. Objev byl účiněn v Utzh An nebo Gran Chimú, jednom z deseti opevněných paláců citadely přilehlé k městu Trujillo, které je vzdálené 570 km severně od Limy.

“Chodba byla objevena před dvěma týdny. Je asi 6 metrů široká a 50 metrů dlouhá. Dosud jsme nevykopali ani polovinu chodby (25 metrů) a musíme jít dolů o 1,5 metru, abychom dosáhli podlahy, “říká archeolog Henry Gayoso, zodpovědný za obnovu projektu obvodových stěn paláce Utzh An. “Jakmile skončíme, budeme znát i její význam, samozřejmě věříme, že chodba měla určitě zásadní význam.” Dodává archeolog.

Wall decorations in Chan Chan. Image Credit: Ministry of Culture of Peru

Nástěnné výzdoby zahrnují čtverce (podobné šachovnicovým čtvercům), ornamenty a v oblasti vstupu do chodby je k vidění vyobrazení měsíčního zvířete, jež byl symbolem mnoha prehispánských kultur, pobřeží a severní vysočiny Peru. “Nedávné poznatky v archeologickém komplexu Chan Chan nám ukazují rozlehlost našeho kulturního dědictví a kolik ještě musíme objevit,” řekla Patricia Balbuena, ministryně kultury Peru, která vyzdvihla kvalitu ochranných prací, na této památce.

Balbuena také navštívila vykopávky prováděné v Huanchaco, kde archeologové objevili kosterní pozůstatky dětí, kteří byli považováni za oběti rituálů, které civilizace Chimu prováděla před tisíci lety. V červenci letošního roku bude dokončen výkopový projekt Huaca Toledo, největší komplex pyramid, nejprve ale bude studován.

Zdroj: https://www.ancient-code.com

Sdílet: