Je to tak! Vědci poprvé ověřili techniku, která má vyvolat tzv. lucidní snění, což je termín pro stav, ve kterém si je spící osoba vědoma toho, o čem sní a má nad vývojem snu určitou kontrolu. Technika, která má vyvolat tyto sny, byla poprvé nezávisle ověřena a více než polovině účastníků vědeckého experimentu se to povedlo. A přesto, že ovládání snů bylo po dlouhé časy považováno za nemožné, v tuto chvíli se již pracuje na vývoji již ověřené techniky.

Nedávno doktor Denholm Aspy z univerzity v Adelaide provedl studii se 169 účastníky, kteří se museli naučit různým technikám pro vyvolání lucidního snění. Jedna z metod, nazvaná „kontrola reality“, usilovala o to, aby se jednotlivci podstupující experiment neustále ujišťovali že spí.

Navíc byla kombinována s mnemonickou indukcí pravých snů (metoda MILD), kdy se každých pět hodin spustil poplach, který účastníky probudil a ti měli za úkol si předříkat: „příště až budu snít, budu si pamatovat že sním“, poté ulehli zpět ke spánku a představovali si, jak by to vypadalo kdyby teď prožívali nějaký sen. Výsledky těchto dvou technik ukázaly, že 53% účastníků mělo lucidní snění a 17% mělo sny obvyklé, jako každou noc.

„Tyto výsledky nás přiblížily k rozvoji vysoce efektivních technik, které nám umožňují studovat mnoho možných přínosů lucidních snů, jako je léčba nočních můr a zlepšení fyzických dovedností a mnoho dalšího, „Říká doktor Aspy. Přibližně 55% lidí prožilo v určitém bodě svého života lucidní snění , ale není to nic obvyklého, ba naopak jde o vzácný jev. Ve skutečnosti se výzkumník, který provedl nedávný experiment, začal zajímat o tento předmět poté, co prožil během dětství lucidní snění a poté znova den před dokončením svého doktorského titulu.

Nicméně Aspyho pokroková studie se jistě stane velikým přínosem nejen pro zdravotnictví ale i pro lidi, kteří chtějí rozvíjet svého ducha.

SHARE