O této katastrofě byla napsána spousta knih, článků a zpráv. Necháme stranou prvotní publikace o události a zkusíme se podívat na veřejnosti neznámé skutečnosti, které byly utajovány.

Reaktor čtvrtého bloku vybuchnul 26. dubna 1986 v 1:26 hodin. Prakticky se jednalo o explozi jaderné bomby, což je v podstatě každý reaktor všech atomových elektráren. Obyvatelé Černobylu, probuzení výbuchem, uviděli ohnivou záři. Mezi tisíci svědky této tragédie si ale stovky z nich také povšimli, že nad hořícím čtvrtým energoblokem „visí“ na nebi UFO.

Vzhledem k tomu, že očitých svědků bylo příliš mnoho a nebylo by jednoduché je umlčet, začaly vládní orgány v sovětském prostoru šířit zvěsti, že UFO havárii zapříčinilo a dokonce se vyskytla i verze, že reaktor byl vyhozen do povětří právě neidentifikovatelným objektem.

Bylo UFO prvním zachráncem na místě havárie?

V srpnu 1990 se podařilo najít člověka, který měl tu noc pohotovost, Michaila Andrejeviče Varického, pracovníka oddělení dohledu nad radiačním zářením. Existuje jeho písemná výpověď.

Vyburcováni poplachem, se Varickij a jeho kolega, Michail Samojlenko, rozjeli k elektrárně. Když byli na dohled čtvrtého energobloku, uviděli šlehající plameny, na obličeji pocítili pálení a dozimetr se mohl „zbláznit“. Rozhodli se vrátit pro ochranné obleky a pomůcky. Jakmile začali otáčet auto, najednou – a tady ocitujeme Varického: „Spatřili jsme na nebi pomalu letící světelnou kouli mosazné barvy, v průměru 6 – 8 metrů. Přepnuli jsme radiometr na větší rozsah a znovu provedli měření, na stupnici se ukázala hodnota 3000 milirentgenů/h. Z koule vylétly náhle dva malinově zbarvené paprsky a zamířily na reaktor 4. energobloku. Objekt (UFO) byl od bloku ve vzdálenosti asi 300 metrů. Působení zářivých paprsků probíhalo zhruba 3 minuty, poté pohasly a koule pomalu odplula na severozápad, směrem na Bělorusko. V tu chvíli jsme se znovu podívali na dozimetr a ten ukazoval 800 mR/h. Nedokázali jsme si vysvětlit, co se to vlastně přihodilo, a usoudili jsme, že přístroj přestal fungovat. Když jsme se ale vrátili na základnu a znovu ho prověřili, zjistili jsme, že je v pořádku.“

Výpověď M.A.Varického je v podstatě kronikou událostí, časově i ohledně naměřených hodnot. Je pochopitelné, že odhady rozměrů a vzdálenosti jsou subjektivní, nicméně údaje radiometru, jak se ukázalo, byly objektivní.

Pokud by se tam UFO neobjevilo v pravý čas, byla by katastrofa zřejmě daleko většího rozsahu. Do havárie se vyskytovaly podobné objekty nad Ukrajinou velmi zřídka (což by mohlo vést k zamyšlení nad příčinami).

V noci 26. dubna 1986 bylo hodně svědků, kteří viděli UFO nejenom nad elektrárnou ale i nad nedalekými městy Pripjať a Slavutič. A od léta 1986 se podivné světelné a „visící“ objekty objevovaly nad obytnými čtvrtěmi ve velkém počtu.

Zdroj: suenee.cz

SHARE