Výzkumní pracovníci z technologické univerzity v Eindhovenu v Nizozemsku vytvořili robotické rameno, které může být přínosem při operacích lebek, představuje totiž vrtání s přesností v milimetrech. Robot, nazývaný RoBoSculpt,  by mohl vykonat svou první operaci během pěti let.

Lékaři vyvrtají lebeční díry pro více než 100 000 pacientů ročně po celém světě za účelem léčby infekcí a rakoviny, což je pomalý a pomalý proces, který vyžaduje náročnou přesnost po celé hodiny. Jemné struktury v lebce, jako jsou obličejové nervy, nervové chvění, vnitřní ucho a rovnovážné orgány, nemohou být ovlivněny, zatímco kosti a krev mohou při operaci rozmazat mikroskop.

Robot, který je opravdu pokročilým robotem s chirurgickým vrtacím nástrojem, může pracovat rychleji a potenciálně s větší přesností.  Lékaři by podle snímku CT jen nasměrovali robotické rameno, které má pevně upevněný základ, a to by s velikou přesností začalo vrtat. Před navržením tohoto ramene, student Jordan Bos navštívil celkem dvacet základních operací, aby mohl vytvořit počáteční koncept. Jeho prototyp ramene robota úspěšně provedl své první technické testy a v letošním roce zahájí předklinické testy. První operace robotického chirurga vykonávaném na člověku by mohla začít za dva nebo tři roky.

„Jedná se o důležitý krok směrem k operační síti budoucnosti,“ uvedl chirurg Dirk Kunst, spoluřešitel společnosti Bos. „RoBoSculpt je optimální spolupráce mezi chirurgem a strojem, opravdu se navzájem doplňují, aby dosáhli nejlepších výsledků pro pacienta.“ Ale tento slibný vývoj je vyhrazen pro kosti, prozatím, říká Bos.

SHARE