Podle nové studie by vesmír, v němž žijeme, mohl být náhle zničen v kataklyzmické kolizi  bublinou „negativní energie“, řekli vědci z Harvardu, varující, že tento proces mohl být dokonce již zahájen, aniž bychom si toho vůbec všimli. Vědci dále vysvětlují, jak elementární částice, která jsou základem mnoha věcí ve vesmíru, můžou jednou způsobit jejich zničení.

Astrofyzici varují,  že Slavný Higgsův boson částice, objevené v roce 2012 po více než padesáti letech vědeckého sledování, mají sílu k ukončení existence vesmíru, ve kterém žijeme. A nejen to. Celý proces v podstatě už mohl začít, ale my si toho nemuseli všimnout. Existuje totiž možnost, že tato částice se sama zhroutila ve vzdáleném „koutě“ vesmíru, což může způsobit nárůst bubliny vakuové energie, která nás nakonec pohltí.

Standardní model, ve skutečnosti je teorie, která popisuje všechny známé síly a částice, předpovídá, že stejně jako vesmír měl počátek, bude to mít také konec. Vzhledem k tomu, že temná energie stále zrychluje svou expanzi, její hmota se bude stále rozpínat a bude se pohybovat všemi směry vpřed, až do do doby, dokud poslední hvězda nezhasne a celý vesmír nebude nic jiného než, nepřehledná, studená a černá propast, větší a děsivější než kdy jindy, kde už zdaleka nic nesvítí.

Nejpřesněji vypočtený odhad pro kosmický soudný den, založený na logickém vývoji čtyř základních interakcí přírody, nám říká, že konec vesmíru nastane přibližně za 1390 let. Nový model „zabiják Higgs“ (volně přeloženo), vyvinutý týmem výzkumníků na Harvardské univerzitě je mnohem nepředvídatelnější a dramatičtější. Tento model má za to, že vesmír skončí třeskem a to by bylo v mnohem kratším čase. „Chtěli jsme opravit všechny předchozí přístupy a dosáhnout co nejpřesnějšího data,“ říká Anders Andreassen, profesor Harvardské univerzity a vedoucí autor studie.

Ve skutečnosti, vzhledem k tomu, že Higgsovo pole poskytuje hmotu všem ostatním částicím, změna jejich vlastností by způsobila zmatek na „stavebních blocích“ našeho vesmíru.

Chemie, a tedy i život, závisí na těchto hodnotách, takže naše současná cesta by byla úplně ukončená touto reorganizací.

Vzhledem k tomu, že vesmír, který pozorujeme ze Země, je jen malá část z celkového počtu, pravděpodobnost extrémně nepravděpodobných věcí, které se dějí na místech, kde nedohlédneme, se výrazně zvyšuje. A v tak velkém a skrytém Vesmíru existuje možnost, že se tento „Higgsův kolaps“ stane na místě mimo naši viditelnost a vytvoří bublinu negativní energie, která může časem postihnou nejen náš okolní vesmír ale i nás.

 

SHARE