Navzdory skutečnosti, že objev zní jako skvělý začátek nového filmu Indiana Jonese –  vědci říkají, že našli to, co nazýváme „Brány pekla“. Tento mýtický portál směřující do podsvětí byl zmíněn už starými Řeky a Římany: „Tento prostor je plný páry tak mlhavé a husté, že člověk sotva vidí zemi. Každé zvíře, které vejde dovnitř, se setká s okamžitou smrtí. Hodil jsem zde vrabce a okamžitě vydechli a padli, “  napsal řecký historik Strabo 

Místo objevené experty se nachází ve starobylém frygijském městě Hierapolis, nyní Pamukkale v jihozápadním Turecku. Velká většina starověkých legend odkazuje na různé způsoby, jak dosáhnout podsvětí, procházejí různými fázemi, které zvyšují utrpení duše, která opouští tělo. Pro mnoho Římanů se tento proces začal v „bráně do podsvětí“ a vědci nedávno zjistili, že lokalita stále existuje. Místo je ve skutečnosti jeskyně, kterou znovu objevili badatelé z Univerzity Salento (Itálie). Toto místo patřilo starým Phrygianům, bylo používáno k obětování zvířat obětmi kněžích.

Nicméně, to, co považovali starověcí za realitu jako portál do podsvětí, je něco úplně jiného a můžeme poděkovat vědě. Po zjištění umístění starého „portálu k podsvětí“ vědci zjistili, proč zvířata, která se přiblížila k místu, zemřeli téměř okamžitě.

Příčinou je podzemní seizmická činnost, díky níž je velké množství vulkanického oxidu uhličitého vytlačeno na povrch, který zvířata usmrtil, ale ne kněží, kteří prováděli oběť. Starověcí kněží si jistě museli myslet, že jsou jejich bohové upřednostňováni, zatímco ve skutečnosti šlo celou dobu o úplně něco jiného. Odborníci z univerzity v Duisburgu v Essenu v Německu vzali vzorky hladiny oxidu uhličitého v okolí jeskyně a zjistili, že plyn tvoří jakési „jezero“, které se zvedá 40 centimetrů nad zemí.

Jedna z nejvíce překvapivých skutečností je, že tato oblast je i nadále stejně smrtelná jako v době starověkých Římanů a Řeků. Plyn se během dne rozptýlí sluncem, ale za úsvitu je smrtící. Koncentrace dosahuje přes 50 procent na samém dně jezera a stoupá na zhruba 35 procent na 10 centimetrů, což může dokonce zabít člověka – ale nad 40 centimetrů koncentrace klesá rychle, uvádí Science Alert .

Archeologické důkazy naznačují, že lokalita byla plně funkční až do 4. století, ale zůstala místem sporadického navštěvování v příštích dvou stoletích. Chrám byl v 6. století našeho století zničen křesťany, zatímco pozdější zemětřesení mohly dále poškodit toto místo. Zde je fotografie jak místo vypadá dnes.

SHARE