Strom Sitka nazývaný též „nejsilnějším stromem světa“, kvůli svému odlehlému umístění v neobývaném sub-antarktickém ostrově, může uchovávat opravdu důležité informace o geologickém období, ve kterém momentálně žijeme, a které geologové nazývají Antropocen éra. Antropocen je v podstatě období, které se vyznačuje hlubokou změnou pozemských systémů lidstvem, v době, kdy se vývoj od poloviny minulého století zrychluje, a to především díky industrializaci a novým technologiím.

Autoři nové studie vedenou na Univerzitě, New South Wales (Austrálie) a členy Australsko-asijské antarktické expedice 2013-2014 uvedli, že nejvíce izolovaný strom na Zemi, vysazený před více než 100 lety,odkrývá  stopy atomových testů, nezpochybnitelnou známkou Antropocenu, geologické období určující dobu lidského bytí. Strom se nachází na ostrově Campbell a je označován jako „nejosamělejší strom ve světě“ vzhledem k tomu, že nejbližší strom je na Aucklandských ostrovech vzdálených více než 200 kilometrů.

Vědci z univerzity Keele identifikovali prvek radioaktivního uhlíku, který byl vytvořen termonukleárními testy atmosférické bomby, v severní polokouli v padesátých a šedesátých letech minulého století. Tento prvek byl objeven v nejsušší a nejmenší centrální kmenové části a v hustých větvích stromu. Do vnitřku dřeva se dle odborníků, tyto prvky dostaly fotosyntézou.

Profesor Fogwill, vedoucí Geografie, geologie a životního prostředí na univerzitě Keele , uvedl ve svém prohlášení: Dopad, který mají lidské jaderné zbraně, testované v naší atmosféře, jasně dokazuje, že lidé jsou hlavním činitelem změn na této planetě. Je to jak důležité, tak znepokojující fakt. Globální důkaz atomové bomby, zachycený v každoročních prstencích tohoto stromu, představuje jakousi „čáru v písku“, kterou ovšem nikdo nevymaže, a která definuje tuto geologickou éru pro naše budoucí generace.

Několik výzkumníků z celého světa hovořilo o vyhlášení nové geologické epochy nazvané Antropocen, která označuje místo, kde lidský vliv na planetě zásadně změnil přírodní svět. Nicméně, aby se nová éra formálně deklarovala, musí existovat jasný a specifický „globální“ důkaz, který lze identifikovat v materiálech geologické formace budoucnosti.

Tento vrchol radiokarbonu je ten signál. Vedoucí autor profesor Chris Turney z Univerzity New South Wales uvedl: „Byli jsme obzvlášť nadšeni, že pozorujeme tento signál na jižní polokouli na vzdáleném ostrově, protože poprvé nám dal dobře definovaný globální podpis pro novou geologickou dobu, která by mohla být zachována v geologickém záznamu. Tisíce let od této chvíle by se tento zlatý hrot měl stát jako detekovatelný ukazatel transformace Země lidstvem. „

SHARE