V dnešní době už všichni víme, že naše planeta je plná tajemných a velice zajímavých věcí a míst. Pomocí vědy se snažíme vysvětlit nepochopitelné, ale nad některými věcmi i tak zůstává rozum stát.

 

Už ve středověku lidé v různých koutech světa označovali různá místa jako centrum vesmíru. Starověcí Řekové například používali posvátné kameny, k tomu aby takové místo určili. Jedním z nich bylo místo v řeckém městě Delphi, od tohoto místa měl být údajně stvořen zbytek světa. Jiné národy na sebe nenechali dlouho čekat, a tak má už snad každý stát své  „centrum vesmíru“.

USA má také své vlastní centrum vesmíru a nachází se v Tulse v Oklahomě. Toto místo ma velice zvláštní vlastnost v podobě akustické anomálie, která překvapí a dostane každého, kdo toto místo navštíví. Jde o neuvěřitelný a přesto tajemný efekt, který nebyl doposud vysvětlen. Když stojíte uprostřed kruhu a začnete mluvit, uslyšíte mnohonásobně hlasitou ozvěnu, i když třeba jen šeptáte, vaše ozvěna bude dost hlasitá! No ale kdo stojí mimo kruh neslyší vůbec nic. Naopak když budete stát uprostřed kruhu a vydávat různě hlasité projevy asi se na Vás okolí bude koukat jako na blázna, vy se ale nebudete stačit divit.

Tento kruh se nachází na Archer Street číslo 20 na křižovatce s Boston Avenue, jde o velice jednoduchý kruh o průměru asi 75 cm, obklopeném dalšími třemi řadami dlaždic. Byl vytvořen v 80. letech, kdy byl prostor po požáru přestavěn. Jedna teorie naznačuje, že podivný jev nastává v důsledku kovového dilatačního kloubu, který překračuje kruh, protože je umístěn na viaduktu, což by mohlo způsobit akustickou anomálii.

SHARE